Rozstęp mięśnia prostego brzucha

Rozstęp mięśnia prostego brzucha

Jesteś kilka miesięcy po porodzie, a Twój brzuch wygląda jakbyś była dalej w ciąży? Prawdopodobnie masz ROZSTĘP MIĘŚNI BRZUCHA.

Rozstęp mięśni prostych brzucha (RMPB – diastasis musculorum rectorum) jest to rozejście się obu mięśni prostych brzucha na boki. Mięsień prosty brzucha dzieli się na dwie części, połączone mocnym pasmem włóknistym- kresą białą. W okresie ciąży, gdy brzuch staję się coraz większy, kresa biała pod wpływem zwiększonego wydzielania hormonów (relaksyny i elastyny) zmiękczających tkankę łączną rozciąga się, a mięśnie proste brzucha rozsuwają się na boki. Mocno rozciągnięta kresa biała może ulec zwiotczeniu, a nawet przerwaniu, wtedy po porodzie nie dochodzi do samoistnego powrotu mięśni prostych do prawidłowego położenia. W takim przypadku rozpoznaje się rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha.

Po porodzie warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni stan mięśni Twojego brzucha, nauczy Cię jak funkcjonować aby odciążać kresę białą co przyspieszy jej regenerację i powrót mięśni na właściwe miejsce. Terapia rozstępu mięśni brzucha daję naprawdę duże efekty.

Zadzwoń