STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W GABINECIE FIZJOFLY FIZJOTERAPIA EWA BONIECKA
Naczelną zasadą wszystkich działań gabinetu fizjoterapii FIZJOFLY jest dążenie do dobra dziecka oraz działania w jego najlepszym interesie. Każde dziecko traktowane jest z szacunkiem, z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb. W realizacji tych celów działamy zgodnie z obowiązującym prawem oraz w oparciu o nasze kompetencje i doświadczenie zawodowe. Dokument ten reguluje wprowadzenie i realizację Standardów Ochrony Małoletnich w gabinecie FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka.
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
I CELE STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Celem niniejszego dokumentu jest ochrona dzieci przed niewłaściwym traktowaniem, nadużyciom oraz wszelkim formom wykorzystywania, a także zapewnienie bezpiecznego środowiska dla małoletnich pacjentów korzystających z usług gabinetu FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka i podejmowanie interwencji w przypadku sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
II ADRESACI
Każdy małoletni pacjent, który korzysta z usług oferowanych w FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka
III DEFINICJE
Małoletni – osoba, która nie ukończyła 18. roku życia.
Nadużycie, krzywdzenie małoletniego – każde działanie zabronione, które prowadzi do fizycznej lub psychicznej szkody dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
„Niebieska karta” – narzędzie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom doznającym przemocy domowej, ale także współpraca różnych instytucji i podmiotów zobowiązanych do reagowania na zgłoszenia dotyczące przemocy domowej.
Zaniedbanie – brak zapewnienia podstawowych potrzeb małoletniego, mimo że osoby odpowiedzialne dysponują odpowiednimi środkami i wiedzą. Dotyczy to m. in. jedzenia, odzieży, higieny, nadzoru oraz schronienia, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia lub rozwoju dziecka.
Przemoc emocjonalna – każdy akt naruszający godność osobistą małoletniego, mający na celu wyrządzenie mu krzywdy. Obejmuje poniżanie, krytykowanie, upokarzanie czy ośmieszanie, brak odpowiedniego wsparcia i uwagi, powodujące obniżenie jego poczucia wartości.
IV OBOWIĄZKI PERSONELU Z WDROŻENIEM STANDARDÓW
Obowiązku przestrzegania standardów ma każda osoba zatrudniona, współpracująca bądź świadcząca usługi w gabinecie FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka
V WERYFIKACJA PERSONELU
Każdy pracownik przed zatrudnieniem będzie skontrolowany w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Dodatkowo osoba ubiegająca się
o zatrudnienie musi przedstawić zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu Karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu Karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
§ 2
POLITYKA OCHRONY MAŁOLETNICH
I ORGANIZACJA PRACY
Gabinet FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka opracował zasady zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim, które są dostępne na stronie internetowej oraz w gabinecie w wersji przystosowanej do ich zrozumienia. Fizjoterapeuta potrafi identyfikować symptomy niedozwolonych zachowań i regularnie uzupełnia swoją wiedzę na temat praw i obowiązków w pracy z osobami małoletnimi. Zna zasady zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim. W przypadku zauważenia symptomów niedozwolonych zachowań, podejmuje działania interwencyjne i udziela wsparcia. Wszystkie podejrzenia nadużyć muszą być zgłaszane odpowiednim organom. Incydenty i sytuacje zagrażające małoletnim są systematycznie dokumentowane. Małoletni, którzy otrzymują świadczenia zdrowotne, mają zapewnione bezpieczeństwo, szacunek i godność. Niniejszy dokument gwarantuje poszanowanie godności i wartości małoletnich przez gabinet FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego, interwencja fizjoterapeuty ma na celu zapobieżenie wystąpieniu czynów karalnych.
II ŚRODKI ZAPEWNIENIA BEZPIECZENSTWA
Opracowane zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem gabinetu FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka. Zasady interwencji fizjoterapeuty w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, wraz z procedurą udzielania wsparcia dziecku. Wytyczne dotyczące dokumentowania i przechowywania zgłoszonych incydentów oraz zdarzeń zagrażających małoletnim.
III ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PERSONELEM GABINETU FIZJOFLY FIZJOTERAPIA EWA BONIECKA.
- Personel zobowiązany jest do przestrzegania przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
- Personel w każdej sytuacji musi kierować się dobrem i najlepszym interesem małoletniego pacjenta.
- Personel traktuje małoletnich pacjentów z szacunkiem i życzliwością, okazując empatię
i uwzględniając ich trudności, problemy i potrzeby. - Personel bierze pod uwagę wiek małoletniego, sytuację medyczną oraz indywidualne potrzeby.
- Personel respektuje prawo do opieki ze strony rodziców lub przedstawicieli ustawowych.
- Personel tłumaczy podejmowane działania, dążąc do uzyskania aprobaty na udzielone małoletniemu świadczenia zdrowotne oraz tworzy przestrzeń do zadawania pytań.
- Na udzielenie świadczeń zdrowotnych należy uzyskać zgodę od rodzica bądź opiekuna prawnego.
- Personel przekazuje informacje małoletniemu pacjentowi w sposób komunikatywnie prosty i przystępny, aby mogły zostać przez niego zrozumiane. Informuje małoletniego na bieżąco o przebiegu procesu terapeutycznego, unikając skomplikowanego języka
i terminologii medycznej. Dostosowuje komunikat do jego możliwości, uwzględniając wiek, stan emocjonalny, poziom rozwoju i sytuacji małoletniego. Upewnia się, że małoletni wszystko rozumie. - Personel zapewnia małoletniemu sprawczość, pytając jak może się do niego zwracać i stara się prowadzić rozmowę bezpośrednio z małoletnim.
- Małoletni ma prawo do wypowiadania się w każdej kwestii, a osoby powyżej 16. roku życia mają prawo do pełnej informacji medycznej i decydowania o procesie swojego leczenia.
- Personel stara się poznać potrzeby małoletniego i odpowiadać na nie, jeśli to możliwe.
- Personel nie ignoruje lub bagatelizuje potrzeb dziecka oraz lęku przed badaniem.
- W trakcie udzielania świadczenia zdrowotnego należy z zachowaniem intymności
i godności małoletniego odsłaniać ciało partiami. W trakcie takiego badania małoletniemu powinien towarzyszyć rodzic, opiekun prawny lub inna osoba z personelu. - Personel ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza. Dane osobowe małoletniego są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym.
- Personel, który ma świadomość, iż małoletni doznał znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.
- W przypadku zauważenia lub podejrzenia przemocy wobec małoletniego, personel ma obowiązek zareagować i poinformować odpowiednie służby.
- Personel zachęca rodziców i opiekunów małoletniego do zapoznania się z zasadami bezpiecznych relacji.
- Zabrania się straszenia lub szantażowania małoletniego w celu nakłonienia go do współpracy.
- Personel nie nawiązuje kontaktów w innej formie niż konieczna do udzielania świadczeń zdrowotnych. Wszystkie powyższe zasady mają na celu zapewnienie bezpiecznych relacji oraz wsparcie małoletnich pacjentów w gabinecie FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka.
IV ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIMI A PERSONELEM GABINETU FIZJOFLY FIZJOTERAPIA EWA BONIECKA- WERSJA DLA MAŁOLETNICH
- Twoje bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Jako nasz pacjent jesteś dla nas niezwykle istotny. Chcemy, żebyś czuł się dobrze i komfortowo w naszym gabinecie.
- Naszym celem jest pomoc w pozbyciu się bólu i powrocie do pełnej sprawności.
- Powiedz nam, jak mamy się do Ciebie zwracać.
- Nasz personel jest tu, aby Ci pomóc. Jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz zwrócić się do naszych fizjoterapeutów.
- Do gabinetu możesz wejść z rodzicem lub opiekunem prawnym.
- Terapeuta przed badaniem przedstawi Ci się, a także wyjaśni szczegółowo co będzie robił i dlaczego.
- Możesz powiedzieć nam co Ci dolega, czego się obawiasz lub wstydzisz – to ważne informacje, które pozwolą nam lepiej Ci pomóc.
- Nikt nie będzie Cię wyśmiewać, krzyczeć na Ciebie ani dotykać bez Twojej zgody.
- Jeśli coś Cię niepokoi lub czegoś nie akceptujesz, powiedz nam o tym. Możesz porozmawiać z kimś z personelu lub wysłać wiadomość na nasz adres e-mail: fizjofly@gmail.com
- Masz prawo wiedzieć, jaki jest Twój stan zdrowia oraz plan fizjoterapii. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, pytaj.
- Masz prawo wypowiadać się w kwestiach dotyczących leczenia, nawet jeśli nie masz jeszcze skończonych 16 lat. Po ukończeniu 16. roku życia masz prawo współdecydować
o swoim leczeniu. - Będziemy z Tobą szczerzy – jeśli jakaś czynność medyczna może być bolesna, zostaniesz
o tym poinformowany. - Postaramy się mówić do Ciebie prostym i zrozumiałym językiem. Jeśli coś wymaga wyjaśnienia, daj nam znać.
- Jeśli czujesz się przestraszony lub zmartwiony, powiedz nam. Postaramy się znaleźć rozwiązanie lub wskazać miejsce, gdzie możesz uzyskać pomoc.
- W trakcie fizjoterapii możesz mieć ze sobą ulubioną zabawkę lub książkę, coś co może pomóc Ci poczuć się lepiej.
§ 3
INTERWENCJA W PRZYPADKU KRZYWDZENIA MAŁOLETNIEGO I UDZIELENIE WSPARCIA
W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego lub posiadania informacji o takim zdarzeniu, gabinet FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka niezwłocznie informuje odpowiednie organy ścigania oraz służby ochrony dzieci. Jeśli istnieje podejrzenie, że życie małoletniego jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, należy natychmiast powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. Poinformowania służb dokonuje fizjoterapeuta. W razie potrzeby uruchomia także procedurę założenia „Niebieskiej Karty”. Jeśli istnieje podejrzenie, iż opuszczenie gabinetu przez małoletniego w obecności rodzica, opiekuna prawnego bądź innej bliskiej osoby może mu zagrażać, konieczne jest wystąpienie do Sądu rodzinnego o wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych. W sytuacjach zaniedbania podstawowych potrzeb życiowych małoletniego przez rodziców lub opiekunów, należy również zgłosić sprawę do Sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka o wgląd w sytuację małoletniego. W przypadku, gdy inny małoletni krzywdzi małoletniego, również powinno się wystąpić do Sądu rodzinnego o wgląd w sytuację. Jeżeli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa przez osobę poniżej 17. roku życia na szkodę małoletniego, konieczne jest zawiadomienie Prokuratury właściwej dla miejsca zamieszkania małoletniego. Zawiadomienie powinno zawierać dane pokrzywdzonego (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub datę urodzenia) oraz dane potencjalnego sprawcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, data urodzenia, relacja wobec dziecka – o ile to możliwe), a także szczegółowy opis zdarzenia. W przypadku zgłoszenia krzywdzenia małoletniego przez członka personelu, osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od kontaktów z dziećmi do wyjaśnienia sprawy. Jeśli działanie nie prowadzi do istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa pracodawca przeprowadza rozmowę dyscyplinującą z zgłoszoną osobą. Dodatkowo może zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne względem tej osoby. Jeśli działanie prowadzi do istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, pracodawca sporządza pisemne zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa, a następnie, przekazuje je do odpowiednich organów oraz wszczyna postępowanie dyscyplinarne względem tej osoby.
& 4
AKTUALIZACJA STANDARDÓW ORAZ ZAKRES KOMPETENCJI OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH
Standardy będą regularnie przeglądane i aktualizowane nie rzadziej niż co dwa lata w celu dostosowania ich do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Członkowie personelu, małoletni lub rodzice/opiekunowie prawni mogą przekazywać swoje uwagi do standardów na adres e-mail fizjofly@gmail.com Wyznaczona osoba odpowiedzialna za monitorowanie i aktualizację standardów informuje personel o wszelkich zmianach w dokumencie.
& 5
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia i obowiązują na terenie gabinetu FIZJOFLY Fizjoterapia Ewa Boniecka. Dokument jest ogólnodostępny i znajduje się w gabinecie oraz na stronie internetowej www.fizjofly.pl.