Jak wygląda pierwsza wizyta?

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Zastanawiasz się co Cię czeka na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego i jak się do niej przygotować.

Pierwsza wizyta jest zawsze wizytą diagnostyczną, terapeuta przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i wspólnie ustalicie cel terapii. Możesz się spodziewać pytań takich jak:  ilość przebytych ciąż i ich przebieg, przebieg porodu, częstotliwość korzystania z toalety w ciągu doby, sytuacje w których dochodzi do nietrzymania moczu, potrzebę parcia w trakcie mikcji/defekacji, nawyki toaletowe, aktywność fizyczną, ból podczas stosunku… Są to pytania intymne, ale niezbędne postawienia właściwej diagnozy.

Następnie terapeuta poprosi Cię o rozebranie się do bielizny w celu przeprowadzenia badania. Oceni Twoją postawę ciała, wzorzec oddechu, przeprowadzi podstawowe testy, oceni napięcie mięśniowe.

Jeżeli jest taka potrzeba na pierwszej lub drugiej wizycie przeprowadza się badanie palpacyjne – per vaginum (przez pochwę), per rectum (przez odbyt) w celu określenia stanu funkcjonalnego mięśni dna miednicy. Na tej podstawie ustalany też jest indywidualny program terapeutyczny.

Do pierwszej wizyty nie musisz się specjalnie przygotowywać, ważne jest zaufanie do terapeuty i określenie swoich wymagań, tak aby terapia ukierunkowana była na problem, który najbardziej Ci dokucza.

Zadzwoń