Po co ćwiczyć mięsień poprzeczny brzucha?

Po co ćwiczyć mięsień poprzeczny brzucha?

Mięsień poprzeczny to najgłębiej położona warstwa mięśni brzucha. Aktywny mięsień poprzeczny stabilizuje kręgosłup lędźwiowy, utrzymując go w pozycji neutralnej podczas ruchów kończyn dolnych i górnych, tworzy naturalny gorset mięśniowy dla organów wewnętrznych, zbliża żebra do środka ciała, pomaga przy wydechu.
Gdy mamy osłabiony mięsień poprzeczny nasz brzuch zaczyna wystawać, przez co często zmienia się ustawienie miednicy- pochyla się do przodu i pogłębia się lordoza lędźwiowa. Dodatkowo osłabienie tego mięśnia przyczynia się do powstania takich dolegliwości jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, przepuklina brzuszna, przeciążenie stawów odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co potwierdzają badania z użyciem EMG.
U osób wytrenowanych, które dużo czasu poświęcają na ćwiczenia, a w treningu nie uwzględniają pracy nad mm. poprzecznym, często jest zaburzona funkcja stabilizacji kręgosłupa i pomimo silnych mięśni brzucha może dojść do wyżej wymienionych objawów. Spotkaliście się już z takim przypadkiem? Bardzo umięśniony, ale wystający brzuch? Uwierzcie to nie jest dobre dla Waszych pleców!

Zadzwoń